W powszechnej świadomości ludzkiej hospicjum zdecydowanie źle się kojarzy. Uważa się je za miejsce gdzie trafiają ciężko chorzy których szpital albo rodzina, chcą się pozbyć jako „beznadziejnego przypadku”. BŁĄD!!! Czas najwyższy zerwać z tym strasznym i jakże krzywdzącym wizerunkiem instytucji, która przynosi ulgę w ludzkim cierpieniu. Poznaj prawdziwą misję i założenia działalności hospicjum.
1. Komu pomaga hospicjum?
Celem tej instytucji jest objęcie chorego specjalistyczną opieką medyczną, wsparciem psychologicznym i duchowym Wykwalifikowany zespół medyczny niesie pomoc osobom znajdującym się w terminalnej czyli poprzedzającej śmierć, fazie choroby jak również pomaga rodzinom chorych. U podstaw opieki hospicyjnej leżą wartości chrześcijańskie, a wiele osób tworzących hospicja i pracujących w nich kieruje się motywacją religijną.
Misją hospicyjnej opieki jest umożliwienie choremu jak najłagodniejsze przeżycie terminalnego okresu choroby. Chory może liczyć na pomoc profesjonalnego zespołu hospicyjnego, w skład którego wchodzą lekarze, pielęgniarki, psychologowie, kapelani salowi, pracownicy socjalni i wolontariusze.
Mówiąc najogólniej, szpitale dążą do wyleczenia pacjenta, natomiast hospicja dbają o zapewnienie mu jak najlepszej jakości życia i wsparcia jego najbliższego otoczenia.
2. Największe i najbardziej absurdalne mity na temat hospicjum
- Oddanie chorego do hospicjum to wstyd
Żaden wstyd. Bo jak można wstydzić się za to, że chce się pomóc choremu jak tylko się da i w tym celu, zwraca się do wykwalifikowanych specjalistów? Istnieje wiele kampanii społecznych które walczą z tym stereotypem i starają się zmienić to błędne myślenie. Hospicjum to nie tylko miejsce gdzie chory otrzyma profesjonalną opiekę. Tutaj może liczyć na znacznie większe wsparcie i empatię niż w niejednym szpitalu.
- Hospicjum to określona placówka
Hospicjum kojarzone jest jako ośrodek, klinika do której trzeba pacjenta zawieść. Nie tylko. Hospicjum może przyjechać do pacjenta, do jego domu. Posiada to nawet swoją fachową nazwę jako “hospicjum domowe” w ramach którego pacjentowi składane są regularne wizyty w których uczestniczą pielęgniarki, lekarze, rehabilitanci a nawet psychologowie.
- Hospicjum tylko dla beznadziejnych przypadków
O zgrozo! Przecież to właśnie tym najciężej chorym pacjentom należy się najlepsza opieka, fachowa pomoc, zapewnienie jak najlepszych warunków i zwiększenie komfortu fizycznego i psychicznego. Czy to że ktoś jest śmiertelnie i nieuleczalnie chory oznacza, że nie posiada on żadnych praw? Czy nie można mu ulżyć w cierpieniu? Czy nie dla niego godne traktowanie i sprawienie by pomimo ciężkiej choroby, na jego twarzy mógł pojawić się uśmiech?
- Hospicjum to ostatnia opcja gdy nie ma już nadziei
Chorzy będący w stanie terminalnym oraz ich rodziny muszą skonfrontować się z możliwością śmierci, jednak nie wszyscy umieją to zaakceptować. Wiele osób z tym walczy, nie umie się pogodzić, wypiera to z siebie i uporczywie szuka kolejnych rozwiązań i możliwości aby jego bliski jeszcze nie odchodził. Hospicjum pomaga znaleźć chorym oraz ich rodzinom sposób na pogodzenie się z własną śmiertelnością, dając tym samym szansę na świadome przeżycie czasu, który im pozostał. Czy coś takiego jest możliwe w szpitalu? Wielce wątpliwe.
- Hospicjum jest dla starych ludzi
Według najnowszych badań ponad 20% pacjentów hospicjum, stanowią osoby poniżej 65 roku życia, wśród nich są również dzieci.
- Hospicjum skraca życie
Pobyt w hospicjum ani nie skraca, ani nie wydłuża życia. Głównym założeniem opieki hospicyjnej jest poprawa jakości życia tak, aby pacjent mógł się nim cieszyć do końca. Dzięki temu może on spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi w możliwie najlepszej i pozbawionej bólu kondycji. Istnieją również przypadki, kiedy opieka hospicyjna wpływa na znaczne polepszenie stanu zdrowia pacjenta.
- Opieka hospicyjna kończy się wraz ze śmiercią pacjenta
To chyba jeden z najbardziej krzywdzących mitów odnośnie hospicjum. Gdy pacjent choruje, choruje również z nim cała rodzina. Gdy chory odchodzi, przeżywa ona żałobę i ból po stracie bliskiej osoby. Zarówno podczas leczenia jak i po jego zakończeniu, rodzina i bliscy chorego mogą skorzystać z różnych form wsparcia psychologicznego oferowanych przez hospicjum lub fundacje, które z nim współpracują. Rodzina może uczestniczyć w spotkaniach w grupie lub umówić się na indywidualne spotkanie z psychologiem.
Przestańmy bać się hospicjum i traktować je jak umieralnie. To miejsce gdzie chorzy oraz ich rodziny otrzymają najlepszą opiekę i wsparcie o jakim mogliby sobie tylko pomarzyć, jeśli chory przebywałby w szpitalu. To właśnie w hospicjum otrzymamy pomoc której w innym miejscu nam odmówiono albo twierdzono, że nie ma już nadziei. W hospicjum chory oraz jego bliscy otrzymają to na co najbardziej zasługują czyli na fachową opiekę oraz co najważniejsze, zrozumienie i ogromne wsparcie.